Sizi başarıya götürecek 30 öneri

Sizi başarıya götürecek 30 öneri

Motivasyon İkizleri adı altında markalaşarak, iş hayatında toplumu yüreklendiren söyleşiler yapıp, gösteriler sunan Mustafa Kemal Altıntaş kardeşler, herkesin uygulayabileceği, 30 maddelik motivasyon taktikleri önerilerini kamuoyuna açıkladı. İnsanın sürekli kendini dinlemesi gerektiğinin altını çizen ikizler, ‘uygulanabilir ve başarıya götürecek bu taktikleri herkes uygulayabilir. Önemli olan bu maddeleri okumak değil, uygulayabilmektir’ dedi.

Geçerli bir hikayeniz olsun; Hayalini kurduğunuz konu ile ilgili bir yazı yazın. Yapmakta olduğunuz şeyi, yaşadığınız yeri ve sahip olduklarınızı yazın.

Hayalinizi somutlaştırın; Gelecekte kendinizi nerede görmek istiyorsanız, adeta yaşıyor gibi, onun hayalini kurun. Örneğin, hayaliniz yeni iş fikri geliştirmekse kendinizi açılış gününde, müşterileriniz ve çalışanlarınız ile hayal edin.

Geçmişinizi unutmayın; Geçmişte yaptığınız hataları, elde ettiğiniz başarıları gözünüzde canlandırın. Plan kurarak ulaştığınız hedeflerini ve nerede hata yaptığınızı yazın. Tıpkı bir şoför gibi, arabanızın koltuğuna geçip hem yola bakın hem de dikiz aynasından arkaya bakın.

Zorluklar olmadan başarıya ulaşılmaz; İş hayatınızda başarısızlıklara katlanmalısınız. Uzun bir süre görmediğiniz sevdiğinizi almak için havalimanına giderken, karşılaşacağınız yoğun bir trafik, sizi sevdiğinize kavuşmaktan durdurmayacaktır. İşte iş fikrinize ve hayallerinize sevdiğinize kavuşur gibi koşun.

Kendinizi sürekli güncelleyin; İş fikri hayaliniz ile ilgili güncel bilgileri öğrenin, okuyun, konuşun, dinleyin ve dinletin.

Sizi motive edecek sembollere yer verin; Evinizde, ofisinizde, arabanızda, cüzdanınızda size hedef ve hayallerinizi hatırlatacak sembollere ve notlara yer verin. Hayalini kurduğunuz iş fikri ile ilgili resim veya sembolleri sürekli görebileceğiniz yerlerde bulundurun.

Sosyal sorumluluk projelerine yer verin; Toplumsal dayanışmayı artıran, desteğine ihtiyacı olan kuruluşlarda gönüllü olun. İhtiyaç sahiplerine yardım edin. Bazen bir ‘merhaba’ demek bile, kimi insanlar için büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Olumlu olun, etrafınızdakilerin motivasyonunu artırın; Ailenizin, arkadaşlarınızın ve dostlarınızın hedeflerine ulaşmalarında, onları yüreklendirici sözler söyleyerek, çevrenizdeki insanların motivasyonunu artırın. Ama asla yalan söylemeyin.

Uzun yürüyüşler yapın; Bazen insan yalnız kalarak, kendini dinlemek ister. Böyle hislere kapıldığınızda, kendinizi uzun yürüyüşlere bırakın. Kendiniz ile baş başa kalarak, iç muhasebe yapın, kendinize doğruları söyleyin. Bu yürüyüşler hem zihinsel rahatlamayı hem de fiziksel canlılığı artırır.

Başarıya ulaşan hikayeleri inceleyin; Günümüzde başarı hikayeleri artmaktadır. Sizde kendi hikayenizi oluşturmak için, önce başkalarının hikayelerini anlamaya çalışın. Bazen küçük bir not kağıdına yazılan etkili bir cümle, bir kitap adı bile, sizde muhteşem bir motivasyon enerjisi doğurabilir. Bunu pekiştirmek için, başarı hikayelerini okuyun.

Şarkı söyleyin; Müzik dinlemek ve şarkı söylemek, duygularımıza tercüman olabilir. Sevdiğiniz bir şarkıyı, kendiniz söyleyin. Bazen etkili bir müzik bile sizde inanılmaz motivasyon etkileri doğurabilir

Başarı filmleri izleyin; Kurgulanmış senaryolar, bazen gerçek hayattan alınmış hikayelerden oluşmaktadır. Özellikle son yıllarda, başarı hikâyeleri film kategorisi oluşmuştur. İşte siz bu filmleri belirli aralıklar ile izleyin. Hayatınıza uyarlayın.

Yediğinize içtiğinize dikkat edin; Sağlıklı beslenmenin mutlu yaşam için önemi tartışılmaz. Vücudunuza uygun diyet kültürü oluşturun. Kilolu hantal bir imajınız olmasın. Sağlığa zararlı olduğu bilinen içecekleri ve yiyecekleri, asla tüketmeyin.

Uyku düzenine dikkat edin; Yaşımıza bağlı olarak, uyku düzenimiz değişmektedir. En geç saat 23:00 sıralarında yatakta olun. Beyin hücreleri, 24:00-03:00 sıralarında kendini yenilemeye başlar. Bu saatler arasında mutlaka uyku halinde olun. Mümkünse, gündüz 12:00 -14:00 sıralarında 30 dk civarında uyumaya çalışın.

Düşünce üretmek için kağıda kaleme sarılın; Bir kâğıt ve bir kalem ile çok şey başarabilirsiniz. Kimsenin sizi rahatsız etmeyeceği, telefondan uzak bir ortam ayarlayın. Düşüncelere dalıp, o an aklınıza gelen fikirleri yazın. 1 sayfayı aşmayacak şekilde kâğıdı doldurun. O kâğıdı aradan 1 hafta geçtikten sonra tekrar açıp okuyun. İyi bir değerlendirme yapın. Kendiniz tanımak için, mükemmel bir yöntemdir.

Ne istediğinizi, neden istediğinizi yazın; İş ve özel hayatımızdaki tercihler, bizleri geleceği taşır. Öncelikle ne istediğinizi detaylı bir şekilde açıklayın. Sonra, neden bunu istediğinizi yazın. Yazdıklarınızı aradan 1 hafta geçtikten sonra değerlendirin. Doğruları ve düşünce değişikliklerinizi alt bölüme not edin.

Zamanlama önemli; Hedeflerinizin gerçekleşmesi için kuvvet, zaman, mekân ve insan faktörü çok önemlidir. Zamanlama ise en önemli kararların başında gelmektedir. Bu nedenle, zamanlamayı doğru tespit etmek için, analizlere başvurun.

Mantıklı hedeflere odaklanın; Hayal kurmak hayatımızın her alanında motivasyonu artıcı bir etkidir. Ancak ulaşılması mümkün olmayan çağdışı hayal kurmak, fantezi ‘den öteye gitmeyecektir. Hedefleriniz ulaşılabilir zor ve mantıklı olmalıdır. Fanteziler hayal kırıklıkları doğurabilir. Kimilerine göre ‘Ütopik Hayal’ olarak nitelendirilen fikirler ise Dünya’da çığır açan buluşları doğurmuştur. Mantıklı olan hayalden kasıt, gerçekleşme ihtimali olması demektir.

Hedeflerini planlayın; Hedeflerinizin için gerçekçi, uygulanabilir planlar hazırlayın. Hedefinize ulaşmak için zaman ve planlama çok önemlidir. Bunlar yapılmadığında başarısızlık doğacaktır. Bunun için, pişman olmadan önce doğru olanı yapın.

Kat ettiğiniz aşamaları ölçün; Hedefinize ulaşmada ne kadar ilerleyebildiniz ne kadarını başardınız. Eksik olan ne? Gibi soruları sorun, aşamaları ve süreci takip edin. Bir kitaba başladınız ve o kitap ne kadar sürede tamamlanmış. Önemli olan süreci yönetmektir.

Ara verin; Hedeflediğiniz yolda elde ettiğiniz başarılar için, kişisel ödüllendirmeler yapabilirsiniz. En çok sevdiğiniz tatlı, bazen kısa süreli tatil planı gibi… Belirli aralıklar ile kısa bir mola vermek ilgilendiğiniz alana, dışarıdan bakabilme yeteneği geliştirir

Olumlu konuşun; Günlük konuşmalarınızda, ‘başarabilirim’ ‘çözüm buluruz’ gibi olumlu cümleler kullanın. Bilindiği üzere, olumlu cümleler, kendinizi ve etrafınızdaki insanları doğrudan etkilemektedir

Yol arkadaşınızı seçin; Etrafınızdaki arkadaşlarınız ve dostlarınıza dikkat edin. Size ‘evet’leri ve ‘hayır’ları söyleyen varsa, işte o dostunuzdur. Size duymak istediğinizi söyleyenler varsa, onlar kısa vadeli arkadaştır. Kapsamı alanınızda, olumlu insanların kümelenmesini sağlayın. Eleştiren, çok konuşan, argo kelimeler kullanan, sürekli yemin eden insanlardan uzak durun. Yapıcı eleştiriler getirenlere asla sırt çevirmeyin.

İyi bir dinleyici olun; Konuşmaktan ne kadar çok keyif alsanız da ondan daha fazla, iyi bir dinleyici profil ortaya koyun. Empati yaparak konuyu anlamaya çalışın. Çok konuşan değil, öz konuşan sonuca ulaşır. Kendinizi acımasızca eleştirmeyin.

Yapmadan önce sonucunu hayal edin; Harekete geçmeden önce, nedeniyle birlikte düşünün. Yapmayı düşündüğünüz şey için, yapmış gibi hayal edip, olayı gözünüzde canlandırın. Bunu gerçekleştirmede ne kadar başarılı olursanız, o kadar az hata yaparsınız

Dostunuz ile sıkı analiz yapın; Size duymak istediğiniz sözler yerine, gerçekleri söyleyebilen dostunuz ile gerçekçi analizler yapın. Eğer etrafınızda bu ölçütlerde dostunuz yoksa, profesyonel danışman desteği alın. Size farklı bir bakış açısı kazandırabilecek her şey, kazanım olacaktır

Kaybetmeden önce kıymet bilin; Şöyle etrafınıza bakın ve sahip olduğunuz değerlerinin farkına varın. Arkadaşlarınız, aileniz, kariyeriniz, dostlarınız. Kaybetmeden önce kıymetini bilin. Başkalarına ne kadar değer verirseniz, size verilen değer de aynı ölçüde artar. Bu, aynı zamanda, hayata farklı gözler ile bakmanıza katkıda bulunur.

Doğanın kanunu; her zaman istediğiniz olmaz; Yaptığımız her şey istediğimiz gibi sonuçlanmaz. Bizim dışımızda gelişen, elimizde olmayan nedenlerden ötürü, bazen başarıya ulaşamayız. İşte bu noktada, her zaman başarılı ve mutlu olmak gibi bir olgu olmadığını hatırlamak lazım. Sorunlara karşı eğilmemeli, dik durdukça gerçeğe ulaşacağımızı unutmamalıyız.

Dedikodu yapanlardan kaçın; Yapılan bir iş veya eylem ile ilgili, kişileri eleştiren, arkasından söylenti oluşturarak kötüleyen kişilerden uzak durun, mümkünse kaçın! Elbette her dedikodu yapan insanı hayatımızdan çıkarmaya kalksak kim bilir, etrafımızda çok az insan kalır… Eğer birisi başka biri hakkında dedikodu yapmaya başlarsa, araya girip, müdahale edin. Çekinmeyin! Siz doğru olanı yapın.

Şartlar ne olursa olsun, dürüst olun; Bize göre başarıya ulaştıran en önemli duruş, dürüstlükten geçer. Dürüst bir profil ortaya koymak, etrafımızda samimi insanların kümelenmesini sağlar. Bunu uygulamak için tek kural, şartlar ne olursa olsun, doğruyu söyleyin, dürüstlükten asla şaşmayın! Yapın, göreceksiniz, çok şey kazanacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir