Çocuklarınıza yedirmeniz gereken 10 besin

çocuklarınıza yedirmeniz gereken 10 besin

Çocukların sağlıklı büyümeleri ve gelişimleri için dengeli beslenme büyük önem taşıyor.Hatta bazı gıdalar var ki çocukluk döneminde tüketilmesi olmazsa olmaz cinsten, tabii çocuğunuzun herhangi bir besine karşı alerjisi yoksa.

C vitamini deposu meyveler

Güçlü bir bağışıklık sistemi ve vücudu toksinlerden arındırmak için çocukların yüksek C vitamini ihtiyacı da karşılanmalı.Bunun için çocukların beslenmesinde tüm mevsimlerde 2 -3 porsiyon meyveye yer verilmeli.Çocukların tatlı isteğini karşılamada da meyveli tatlılar, meyve ile hazırlanan dondurmalar, smoothie’lerden faydalanılabilir.

Yulaf ezmesi

Harika bir kahvaltı seçeneği olup vitamin B, demir, çinko ve kalsiyum deposu.Karbonhidrat ve lif dolu eski tip yulaf ve çorbalar, hareketli çocuklar için hızlı enerji sağlar.

Yumurta

Yumurta protein kaynağıdır. Ayrıca vitamin B, vitamin E ve demir gibi besin ögeleri içerir.Sağlıklı bir diyet için çocukların da gereksinimleri kadar et, balık, yumurta, baklagiller, fındık gibi protein kaynaklarını almaları çok önemli.Ayrıca küçük çocuklara çiğ yumurta veya az pişmiş yumurta sarısı yedirmek de gerekir.

Fındık ve ceviz

Çocukların hem yağa (trans yağ hariç) hem de proteine ihtiyaçları olduğundan, kabuklu yemişler çocuklar için faydalı besinlerdir.

Süt ve süt ürünleri

Çocukların süt ürünleri tüketimini artırıp menüsüne yoğurt da ilave edilmeli.Kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyumu süt ürünlerinden sağlayabilen çocuklar daha sağlam bir iskelet yapısına sahip olabilirler.

Brokoli

Brokoli hem yetişkin hem çocuklar için en faydalı sebzelerden biri. Özellikle içerdiği kalsiyum, potasyum, beta-karoten, B vitamini ve diğer besin ögeleri ile gelişme çağındaki çocuklar için sıklıkla tüketilmesi gereken bir sebzedir.

Rafine edilmemiş tahıl ürünleri

En iyi besin kepekli hububatlarda bulunur.Kahverengi pirinç ve kepekli buğday ekmeği lif, mineral ve vitamin bakımından beyaz türlerinden daha üstündür.

Protein

Gelişme çağındaki çocukların gelişimlerinin devam etmesi için proteine ihtiyaçları vardır.Baklagiller, fındık veya et, balık, tavuk ve hindi bu iyi seçimlerden bazıları olarak öne çıkıyor.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler

Sebze sevmeyen çocuklar için koyu yeşil yapraklı sebzeler ilave edilmiş çorbalar, smoothie, börek, omlet tercih edilebilir.

Balık

Omega 3; içeriği ile çocukluk döneminden itibaren çocuğunuzu kronik hastalıklardan korur, beyin gelişimine katkı sağlar, yüksek protein içeriği ile büyümesini destekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir